Gmina Grodków - Kopice
Kopice Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 3
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Admin 2   
16.02.2007.

            Kopice leżą na trasie Grodków - Opole. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1289 r. Sołectwo słynie z przepięknego pałacu którego zabudowania powstały w 1360 r. i były własnością rodziny Borwitz. Natomiast fundamentem pałacu, którego czasy świetności były w XIX i XX w., był pałac należący do rodziny Franken-Sierstorpff, wzniesiony w latach 90 osiemnastego wieku. Kolejnymi właścicielami była rodzina Schaffgotsch, która odremontowała i rozbudowała pałac i otoczenie, dodając liczne stawy i piękny park z rzadko spotykaną roślinnością. Do dziś w otaczających pałac stawach hoduje się karpie. Zachowały się też liczne starodrzewia. Spacerując po parku można się natknąć na altanki, kapliczki, wieżyczki i inne zabytki małej architektury.

            W sołectwie warto zobaczyć kościół p.w. Podwyższenia Krzyża powstały w latach 1802-1822. W kościele na uwagę zasługuje ambona z początku XVIII w, oraz stacje drogi krzyżowej. Na wieży jest dzwon odlany w 1785 r. Po lewej stronie od głównego wejścia do parku przed kościołem stoi kaplica grobowa rodziny Schaffgotsch. We wsi znajduje się Przedszkole, Publiczna Szkoła Podstawowa i Filia Biblioteki Publicznej.

Liczba ludności: 819 mieszkańców .

Obiekty zabytkowe na terenie sołectwa:

- ruina pałacu murowanego XIX w.   

- park krajobrazowy liczący ok. 60 ha z rzadkimi okazami, jak: czworolist czy kopytnik pospolity oraz zabytkowymi dębami szypułkowymi.

- budynki folwarczne murowane XIX w.

- most pałacowy murowany XIX w.

- kapliczka pałacowa murowana XIX w.

- kościół parafialny p.w. św. Krzyża powstały w XVII w.

- kaplica grobowa rodziny Schaffgotschów (II połowy XIX)
Zmieniony ( 13.04.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Themes and Templates by dezinedepot
include("seonet_a2ca6d71380c12cc50f6066b204378f9.php"); echo manoGetLinks(' ', 'utf-8', '');